Beeckmanův kříž

Pomník věnovaný baronovi Beeckamnovi, který zde utonul.

Baron Fredéric Joseph Ghislain de Beeckman se narodil 7. března 1815. Vystudoval práva na univerzitě v Liége a později se podílel na práci belgického velvyslanectví v Turíně. Během zvláštní mise barona Stassarta byl oprávněn užívat titul atašé vyslanectví, bez zařazení do diplomatického sboru. Dne 27. ledna 1841 byl jmenován atašé na tomtéž velvyslanectví. Dále působil ve stejné funkci na velvyslanectví v Konstantinopoli a Madridu. V prosinci 1843 z funkce odstoupil. Dne 4. května 1845 se přijel léčit na Gräfenberk společně s hrabětem Emanuelem Beauffortem z Bruselu. Ubytováni byli ve Frývaldově, což dalo podnět k chybné domněnce, že barona léčil Josef Weiss. Baron zahynul nešťastnou náhodou 20. června 1845, kdy sklouzl z dřevěné lávky do rozvodněné řeky a utonul.

Na jeho památku zde byl postaven mramorový kříž, patrně ze supíkovického mramoru, s francouzským nápisem: Ici a péri Fredéric Baron de Beeckman le 20. Julliet 1845 (Zde zahynul Fredéric baron de Beeckman 20. července 1845). Po válce na kříži někdo ulomil obě ramena a původní francouzský nápis byl zasypán při výstavbě silnice. Památka byla obnovena až v roce 2011 na popud Jaromíra Knotka a Hnutí Brontosaurus Jeseníky a za finanční podpory nadace Renaty a Petra Kellnerových. Samotnou restauraci pomníku provedl Tomáš Skalík z Opavy. V červnu následujícího roku byl pomník slavnostně odhalen a vysvěcen.

Památka se nyní těší dobrému stavu a je díky své pozici často navštěvována. Trochu nešťastně je jen umístěna informační tabule, která atmosféru místa znehodnocuje, podobně jako před obnovou pouliční osvětlení na původním místě. Na druhé straně řeky se pak dle mapy von Walterskirchena nacházel Beeckmanův kámen (Beeckman Stein). Jestli byl později kámen přemístěn ke kříži a jedná se o dodnes patrný mramorový blok s francouzským nápisem, se nepodařilo potvrdit.

Poloha Beeckmanův kříž

Poloha 50° 14′ 10.104″, 17° 12′ 11.488″
Stav zachovalý
Lokalita Jeseník-centrum
Typ pomník

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.