Finský pramen

Pramen, jehož rekonstrukcí započala cílená obnova památek v okolí lázní.

Pramen byl postaven finským zemským kancléřem Adolfem Lindenbergem, pobývajícím na Gräfenberku od července 1844 a snad i jeho sekretářem Karlem Karlsohnem, který do lázní přijel v polovině následujícího roku. Měl půlkruhový tvar z nasucho poskládaných kamenů, voda vytékala z mramorového výtoku. Nad ním byla upevněna mramorová deska s nápisem: SUOMEN LäHDE, Finnische Quelle, FL. 1845. První dva řádky byly názvy pramene ve finštině a němčině, iniciály patřily staviteli pramene, tedy Adolfu Fridrichovi Lindenbergovi.

Pramen byl v roce 1911 opraven Lázeňskou komisí a značně vyvýšen. Mohyla díky převislému zakončení dostala podobu hřibu, původní deska byla vyměněna za novou ve tvaru oválu. V roce 1985 Finský pramen poškodily polomy a vývraty. V devadesátých letech 20. století se zbortila levá část jeho pomníku a v okolí vznikly bažiny jako následek ucpání původního odtoku.

V červenci 2002 oživili tento vodní zdroj účastníci letního tábora Hnutí Brontosaurus Jeseníky pod vedením Ondřeje Trunečka. Pramen osadili novou oválovou mramorovou deskou, kde čteme nápis Finský pramen. Pomník obnovili do výše dvou metrů; celá mohyla má tvar lichoběžníku, nahoře je zakončena trojúhelníkově. Vyřešením odtoku se několik desítek let staré bažiny odvodnily. Obnovena byla i přístupová cesta ve směru k Ripperovu kameni. V roce 2004 došlo k propojení tohoto pramene s pramenem Meklenburským, čímž byl vyřešen přístup ve směru od lázní. Obnovou Finského pramene započala cílená obnova památek na Studničním vrchu, která přerostla ve vybudování Naučné stezky Vincenze Priessnitze.

Poloha Finský pramen

Poloha 50° 15′ 39.963″, 17° 10′ 10.558″
Stav zachovalý
Lokalita Jeseník-lázně
Typ pramen

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.