Josefův pramen

Menší vodní zdroj umístěný na poklidném místě v lese.

Pramen v minulosti patřil k nejstarším v okolí a vznikl patrně zároveň s Mariiným pramenem ve čtyřicátých letech 19. století. Již o deset let později je označován za téměř vyschlý a záhy už není dále vyznačován ani v mapách. Pramen byl objeven náhodou jako zcela zničený v osmdesátých letech 20. století. Zakrátko se však na něho opět zapomnělo.

V roce 2002 tento vodní zdroj zrenovovala trojice středoškoláků – Martin Henner, Lukáš Němčík a Lukáš Abt – za finanční pomoci Jesenické nemocnice a za materiální podpory státního podniku Lesy České republiky, lesní správy Jeseník. Pomník z neopracovaného kamene se zaskvěl v plné kráse a opět tekoucí voda dala Josefově existenci smysl. Přibyla i nová mramorová deska. Výše jmenovaní rovněž částečně upravili okolí pramene a zřídili zde i lavičky pro unavené výletníky. Slavnostní znovuotevření proběhlo 22. října 2002. Další rekonstrukce proběhla v roce 2014 na popud lázní, avšak již o tři roky později došlo opět výraznějšímu poškození a později i k odcizení mramorové desky.

Přibyly dvě lavičky. Jedna však je umístěna zcela nevhodně a při přístupu z hlavní cesty má návštěvník pocit, že jej místo vodního zdroje čeká lavička, která mohylu překrývá. Josefův pramen se vyznačuje poměrně vydatným proudem vody.

Poloha Josefův pramen

Poloha 50° 14′ 46.914″, 17° 10′ 41.052″
Stav poničený
Lokalita Jeseník-lázně
Typ pramen

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.