Lavice Návrat Germánů z lovu

Skvostná lavice umístěná na vyhlídkovém místě v parku Vincenze Priessnitze.

Jedná se o lavici s opěradlem, kterou v letech 1913—1914 vytvořil supíkovický sochař Engelbert Kaps. Ten v rámci profesní práce vytvořil celou řadu pomníků určených k uctění památky padlých v první světové válce. Po odtržení Sudet se angažoval i politicky a stal se dokonce na pár let starostou Supíkovic. Po válce byl odsunut do Bavorska, kde dále působil ve své umělecké tvorbě.

Nad opěradlem lavice vidíme na reliéfu výjev nazvaný Návrat z lovu, kdy ženy a děti vítají lovce, vezoucí na vozíku uloveného medvěda. Po bocích se pak nacházejí dva sloupky zakončené zploštělými pyramidami a drapériemi – obilím a vinnou révou. Pomník je postaven pravděpodobně z rakouského mramoru. Na jeho původním místě v zahradě u Weissovy vily v Jeseníku se dochovaly zanedbané části lavice ve značně poškozeném stavu. Na znovuzrození lavice se pak podíleli studenti Eva Míčková a Pavel Charypar. Předání lavice veřejnosti proběhlo 19. května 2012.

Lze předpokládat, že symbolika Germánů měla reprezentovat sílu a odkaz kořenů velkého národa a částečně reflektuje i většinové zastoupení v okolních Sudetech. Téma šťastného návratu do bezpečí domova s kořistí je snad vyjádřením podstaty soudružnosti rodiny. Od lavice je nádherný výhled na hřeben Jeseníků a místo je vhodné k relaxaci a oddechu. Jde tak o skutečné zhodnocení historické památky s geniem loci nově zvoleného místa.

V roce 2022 došlo k odlomení části obličeje jedné z postav, poškozená část byla opravena a zároveň lavice prošla celkovou revizí a byla kompletně restaurována restaurátory z Akademie výtvarných umění.

Poloha Lavice Návrat Germánů z lovu

Poloha 50° 14′ 29.378″, 17° 10′ 58.079″
Stav zachovalý
Lokalita Jeseník-lázně
Typ odpočívadlo

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.