Pramen Císaře Josefa II.

Pramen ze kterého pil na své inspekční cestě císař Josef II.

Spoluvladař Marie Terezie vykonával 1. září 1779 inspekční cestu Slezskem a při návštěvě Horní Lipové si nechal přinést vodu z tohoto pramene. Nepohrdl ani pouhou hliněnou miskou, protože hrníček byl v té době v okolí vzácností. Dne 8. září 1911 nechala obec, za finanční podpory Sudetského horského spolku z Frývaldova, na paměť této události u pramene postavit jehlanovitý pomník a na něm umístit tabulku hlásající: Zur Erinnerung an Kaiser Josef II. der sich am 1. 9. 1779 hier gelabt. Errichtet 1911. (Ke vzpomínce na císaře Josefa II., který zde 1. 9. 1779 projížděl. Postaveno 1911.). Nad ní vložili medailón s podobiznou císaře. V rámci slavnostního projevu místní učitel Kariger vzpomněl na onu událost a předal studánku k užití veřejnosti. Ta však byla v brzké poválečné vřavě zničena a pramen zpustnul.

V roce 2006 byl pramen z iniciativy obce Lipová-lázně a pana Josefa Sekuly opraven do původní podoby. Svědčí o tom nápis na cedulce umístěné na zdi vlevo od mohyly pramene: Rekonstrukci za přispění obce provedla roku 2006 společnost GRANO Skuteč spol. s. r. o.

Za ním na kamenu nalezneme iniciály K J II. (Kaiser Josef II.) Slavnostní znovuotevření pramene proběhlo 9. září téhož roku. Pramen vysvětil pravoslavný kněz, přičemž zazpíval i starou rakouskou hymnu. Voda nevytéká z trubky, ale v hojném množství stále naplňuje odtokový kanálek. O okolí pramene je důkladně pečováno Josefem Sekulou. Ve svahu asi pět set metrů nad pramenem je také již několik let opravena původní kaplička u Dívčích skal. Nabízí se zde skvostný výhled na hřeben Jeseníků. Za finančního přispění obce provedla rekonstrukci památky Společnost Grano Skutěč roku 2006.

Poloha Pramen Císaře Josefa II.

Poloha 50° 13′ 28.4″, 17° 5′ 36.1″
Stav zachovalý
Lokalita Lipová-lázně
Typ pramen

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

zuco
05. 03. 2022

Za finančního přispění obce, provedla rekonstrukci památky Společnost Grano Skutěč spol. sr.o. roku 2006.