Pramen Diana

Vydatný lesní pramen věnovaný patronce lesů - Dianě.

Pramen Diana vznikl v první polovině 50. let 19. století, a to vcelku originálním způsobem – samotný vývěr vody byl totiž vyveden z kmene jednoho z okolních smrků. Pramen pak stavitelé věnovali římské bohyni Dianě - patronce lesů, lovu, ale také žen. O patnáct let později došlo k nahrazení stromu klasickou mohylou z nasucho skládaných kamenů a podoba pramene se tak na dalších několik desítek let nezměnila. I přes oblíbenost místa nebyl pramen v meziválečném období udržován a postupně chátral. Po druhé světové válce navíc došlo k odtesání původního nápisu a mezi novými přistěhovalci se tak vžil lidový název U Obrázku, podle svatého obrázku na blízkém stromě.

Do dnešní podoby pramen uvedl Ondřej Truneček, který v roce 1998 nově vystavěl nasucho skládanou zídku a obnovil původní desku. I přesto, že se místo zaskvělo v původní podobě, byla mohyla již o tři roky později celá vycementována na popud města Jeseník. Proč k tomuto necitlivému zásahu došlo, je již těžko se domnívat. Příroda si s tím ale poradila svojsky a mohylu postupně v dalších letech pokryla zeleným hábitem mechu.

S obnovou původní stezky vedoucí kolem pramene je tento v posledních letech často navštěvován a poskytuje chladivé osvěžení všem turistům. Pramen byl při polomech v roce 2020 poškozen a následně obnoven Lukášem Abtem a Filipem Markem. Vyřešen byl také odtok vody a vystavěna kamenná lavice k odpočinku. Patronem pramene je Filip Marek.

Poloha Pramen Diana

Poloha 50° 13′ 45.048″, 17° 13′ 37.005″
Stav zachovalý
Lokalita Zlatý Chlum
Typ pramen

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.