Pramen Lesní domov

Dnes vyschlý pramen v blízkosti bývalé lesní restaurace.

Lesní domov vznikl v roce 1843 a prvním vlastníkem byl Albert Heckel, obchodník z Nisy. Oženil se s Terezií Priessnitzovou, starší sestrou Priessnizovy manželky, a založil, mimo jiné, i toto místo. Po druhé světové válce objekt sloužil jako rekreační zařízení a restaurace. Dnes patří soukromníkovi, který vstup na pozemek zakázal. Původní názvy pramenů v okolí, stejně jako roky založení a jejich minulost, nejsou známy. Chybí jakákoliv historická fotodokumentace.

Pramen Lesní domov I se nachází přímo naproti vchodu do původní restaurace. Jedná se o menší zídku, odkud původně vytékala voda z kovového obličeje, který byl patrně začátkem devadesátých let 20. století odcizen. Samotný pramen neteče.

K Lesnímu domovu II se vydáme od předchozího pramene vzhůru do svahu, kde na pramen narazíme po padesáti metrech. Jedná se o vodní zdroj označený mohylou z několika kamenů, kde vývod vody tvoří plastová trubka. Pramen je poměrně vydatný. Nad ním je ještě jedna upravená studánka, voda zde vytéká volně, bez jakékoliv umělé úpravy. Kolem studánky je postavena malá půlkruhová zídka z kamenů. V okolí Lesního domova se před válkou nacházely další dva prameny, které dosud nebyly nalezeny.

Poloha Pramen Lesní domov

Poloha 50° 15′ 32.928″, 17° 12′ 4.405″
Stav poničený
Lokalita Jeseník-lázně
Typ pramen

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.