Pramen Pokroku

Poslední pramen na tzv. Německé stezce hlásající jedno z hesel revolučního roku 1848.

Vorwärts Quelle byl postaven v revolučním roce 1848 a stejně jako některé další prameny zbudované v tomto roce měl nést ve svém názvu jednu z nadějných myšlenek neklidné doby. Pramen kruhového tvaru byl asi tři metry vysoký. Nad mramorovým korýtkem se nacházela kamenná deska s názvem pramene. Ještě na začátku 20. století patrně došlo k jeho obnově, protože na torzu pramene se podařilo nalézt novější mramorovou desku, již nelze vidět na fotografii ze sedmdesátých let 19. století.

Po druhé světové válce dostala památka název pramen Pokroku, nebylo však o něj pečováno, a proto byl jako téměř zničený znovuobjeven až v polovině devadesátých let 20. století. Na zbytku mohyly rostl strom, ale i přesto se zachovala, jak bylo uvedeno výše, novější mramorová deska s nápisem Vorwärts Quelle a výtokové korýtko. V červenci roku 2002 pramen zrenovovalo Hnutí Brontosaurus Jeseníky pod vedením Ondřeje Trunečka na svém prázdninovém táboře Kvítek na prameni.

Pramen Pokroku má nyní kruhovitý tvar, a přestože dosahuje pouze třetiny původní výšky, poskytuje kvalitní vodu. Nad výtokem se nachází čtvercová mramorová deska s názvem. Dobrovolníci rovněž vyčistili okolí a částečně obnovili přístup k prameni. Patronem je rodina Rajských.

Poloha Pramen Pokroku

Poloha 50° 15′ 48.008″, 17° 9′ 49.586″
Stav zachovalý
Lokalita Jeseník-lázně
Typ pramen

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.