Alžbětin pramen

Stálý vodní zdroj je oblíbeným místem k utišení žízně nejen turistů, ale i místních.

Ačkoliv legendární rakouská císařovna Sisi ve Frývaldově během pobytu císaře Františka Josefa I. v roce 1860 nepobývala, dodnes lze využívat ve městě její odkaz každý den. Císařovna zde totiž založila první nemocnici, která tady až do té doby chyběla. Na oplátku pak frývaldovští vystavěli o tři roky později na dnešní Horově ulici jako výraz vděku výrazný jehlanovitý pramen s mramorovou deskou, dochovaný v původní podobě dodnes.

Voda vytéká z trubky, kterou svírá ozdobný kruhový kámen z mramoru. Kameny zpevňuje beton, ve spodní části již popraskaný. Chybí již pouze ozdobné mramorové zakončení pyramidy, které zmizelo patrně po válce. Alžbětin pramen nalezneme v poměrně dobrém stavu a na rozdíl od pramenů v hlavní části parku s dostatkem chutné vody, jež je velice oblíbená. Zajímavé také je, že voda vykazuje nejvyšší hodnotu radioaktivity ze všech upravených lázeňských pramenů, což může mít po konzumaci přímo u zdroje blahodárné účinky. Okolí je pečlivě udržováno, neboť v blízkosti pramene stojí soukromé rodinné domy se zahradami.

Alespoň symbolicky byl ke 120. výročí tragického skonu oblíbené panovnice místními patrioty na podzim 2018 obnoven nápis na jejím prameni.

Poloha Alžbětin pramen

Poloha 50° 13′ 49.975″, 17° 12′ 47.221″
Stav zachovalý
Lokalita Jeseník-park
Typ pramen

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.