Hrob válečných letců

Hrob zahynulých letců při neštěstí na vrcholu Na Radosti.

Dne 18. října 1941 panovalo na Frývaldovsku (Jesenicku) typické podzimní počasí – padla hustá mlha a jemně mrholilo. Do této sloty se dostalo letadlo říšskoněmeckých vzdušných sil (Luftwaffe) s tříčlennou posádkou. Za ne zcela objasněných okolností se letoun zřítil na svah kopce Na Radosti. Žádný z mladých mužů nacházejících se na palubě havárii nepřežil. Jednalo se o dvacetiletého Heinze Waclavika, Hanse Hegera a Otta Osterleho, tři Rakušany sloužící v říšskoněmeckém letectvu.

Podle svědecké výpovědi E. Schubertové nebožtíky pochovalo několik lesníků ze Zighartic (Vápenné) poblíž místa neštěstí ve skromném lesním hrobě. Na dřevěný březový kříž lesáci umístili dvě kovové cedulky. Text na nich se nepodařilo přesně zjistit, čitelná jsou pouze křestní jména a příjmení zahynuvších letců. Hrob vymezovala prostá dřevěná ohrádka.

Původní místo posledního odpočinku tří rakouských vojáků bylo identifikováno Petrem Sikorou a Pavlem Krejčím v roce 2007, kdy v mladším bukovém porostu nalezli zbytky součástek z letadla, které byly uloženy na původním hrobě. Po válce byly údajně ostatky exhumovány a převezeny na válečný hřbitov.

Poloha Hrob válečných letců

Poloha 50° 15′ 47.926″, 17° 9′ 14.183″
Stav zaniklý
Lokalita Jeseník-lázně
Typ významné místo

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.