Jelení koupel

Místo, kde dle tradice vznikla idea vodoléčby.

Pramen je v literatuře uváděn od roku 1836, mohyly se však dočkala až o deset let později. Název byl odvozen podle pověsti, kdy si zde srna smáčela poraněnou nohu a Priessnitz, jenž ji pravidelně pozoroval, díky ní přišel na nový způsob léčby. Původní podoba pramene bohužel není známá, v okolí však byla v minulosti popisovaná rozsáhlá mýtina. Po válce pramen zcela vyschl a zbyla jen rozvalina původního pomníčku.

V roce 1961 se Jelení koupel dočkala první renovace, při té příležitosti zde byly připevněny dvě mramorové desky s názvem Jelení koupel a logem lázní s rokem renovace. V polovině 80. let 20. století byly okolí pramene, odtok a jímka nově upraveny zaměstnanci Československých státních lesů, lesní závod Jeseník, pod vedením Ivana Prociva. V současnosti má pramen menší mohylu z několika žulových kvádrů a je zpevněn betonem. Odtok má obrouben mramorem. Jelení koupel kvůli nedostatku vody již mnoho let neteče.

Na cestě od Priessnitzova pramene směrem k Jelení koupeli se ještě donedávna nacházel Bertin kámen (Bertha Stein), další podrobnosti bohužel schází.

Díky aktivitě místních dobrovolníků bylo místo obnoveno a slavnostně představeno v říjnu 2023.

Poloha Jelení koupel

Poloha 50° 15′ 28.476″, 17° 10′ 5.089″
Stav zachovalý
Lokalita Jeseník-lázně
Typ pramen

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Jaromír Knotek
02. 05. 2019

místo vzniku sáňkařského, bobového a Hornschlitten sportu v Jeseníku a začátek sáňkařské dráhy


asu v reakci na Jaromír Knotek:
02. 05. 2019

Začínala zde sice nejdelší dráha v monarchii, ale počátek sáňkování sem nespadá. Ten vlastně ani nelze přesně určit - nejstarší dosud zjištěná zmínka je z roku 1842 od barona Wesselényiho, kdy v okolí lázní sáňkovali spolu s knížetem Liechtensteinem (ale jistě se sáňkovalo již ve 30. letech, či dříve). Ta dráha z Jelení koupele je pak pozdějšího data, spíše přelom století.