Jelení koupel

Místo, kde dle tradice vznikla idea vodoléčby.

Pramen je v literatuře uváděn od roku 1836, mohyly se však dočkala až o deset let později. Název byl odvozen podle pověsti, kdy si zde srna smáčela poraněnou nohu a Priessnitz, jenž ji pravidelně pozoroval, díky ní přišel na nový způsob léčby. Původní podoba pramene bohužel není známá, v okolí však byla v minulosti popisovaná rozsáhlá mýtina. Po válce pramen zcela vyschl a zbyla jen rozvalina původního pomníčku.

V roce 1961 se Jelení koupel dočkala první renovace, při té příležitosti zde byly připevněny dvě mramorové desky s názvem Jelení koupel a logem lázní s rokem renovace. V polovině 80. let 20. století byly okolí pramene, odtok a jímka nově upraveny zaměstnanci Československých státních lesů, lesní závod Jeseník, pod vedením Ivana Prociva. V současnosti má pramen menší mohylu z několika žulových kvádrů a je zpevněn betonem. Odtok má obrouben mramorem. Jelení koupel kvůli nedostatku vody mnoho let netekla.

Na cestě od Priessnitzova pramene směrem k Jelení koupeli se ještě donedávna nacházel Bertin kámen (Bertha Stein), další podrobnosti bohužel schází.

Díky aktivitě místních dobrovolníků bylo místo obnoveno a slavnostně představeno v říjnu 2023.

Poloha Jelení koupel

Poloha 50° 15′ 28.476″ , 17° 10′ 5.089″
Stav zachovalý
Sektor Jeseník-lázně
Katastrální území Česká Ves
Typ pramen
Vznik 1846
Jiný název Hirschbad Quelle
Vlastník Arcibiskupství olomoucké
Správce ANO

Patron památky
CHCI SE STÁT SPRÁVCEM PAMÁTKY

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Jaromír Knotek
02. 05. 2019

místo vzniku sáňkařského, bobového a Hornschlitten sportu v Jeseníku a začátek sáňkařské dráhy


asu v reakci na Jaromír Knotek:
02. 05. 2019

Začínala zde sice nejdelší dráha v monarchii, ale počátek sáňkování sem nespadá. Ten vlastně ani nelze přesně určit - nejstarší dosud zjištěná zmínka je z roku 1842 od barona Wesselényiho, kdy v okolí lázní sáňkovali spolu s knížetem Liechtensteinem (ale jistě se sáňkovalo již ve 30. letech, či dříve). Ta dráha z Jelení koupele je pak pozdějšího data, spíše přelom století.