Mariin pramen (lázně)

Minimalistická mohyla s vydatným vývěrem a reliéfem Panny Marie.

Marien Quelle nechal údajně postavit porýnský aristokrat Augustin von Niemann na počest Marie Buschové-Nipschové, ctihodné choti pruského velvyslance v Římě, která se na Gräfenberku léčila. Co jihoněmeckého šlechtice motivovalo k tak velkorysému kavalírství, se můžeme jen dohadovat. První zmínka o pramenu je z roku 1848, k obnově a osazení nové mramorové desky došlo v roce 1862.

Pramen původně zaujímal půlkruhový půdorys. Při následných renovacích získal dnešní podobu, která byla zhruba respektována i při opravě v roce 1961. Tehdy byl pramen solidně vyzděn. Poněvadž přehorlivým komunistickým aparátčíkům vadil náboženský motiv na čelní kamenné desce – reliéf Panny Marie – musela ušlechtilá ženská hlava v plachetce zmizet. Zato bok pomníku ozdobily údaje o renovaci pramene. V polovině devadesátých let 20. století se věrná kopie reliéfu vrátila na své místo.

Pramen z důvodu špatné údržby přívodu vody již několik let neteče, ale mohyla působí zachovalým dojmem. V minulosti se přibližně v místě dnešní chaty Senebojky nacházelo Amáliino odpočívadlo (Amalienruhe).

Poloha Mariin pramen (lázně)

Poloha 50° 14′ 46.078″, 17° 10′ 37.357″
Stav zachovalý
Lokalita Jeseník-lázně
Typ pramen

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.