Pomník padlým (Adolfovice)

Pomník padlých občanů z Adolfovic.

Podle návrhu Paula Stadlera byl pomník vystavěn kamenickým mistrem Adolfem Walterem ze Supíkovic a slavnostně odhalen 29. 7. 1923 na místě bývalého hřbitova. Na pomníku je vytesáno 37 jmen obětí a vévodí mu zeměkoule s dubovou ratolestí a reliéf hlavy vojáka. Peníze byly získány sbírkou místních občanů a z výtěžku kulturních akcí.

Pomník posvětil farář Böse. Ve své řeči uvedl, že poslední zmínka o kostelu na tomto místě je z roku 1422 a že se zde opět po 500 letech koná bohoslužba. Jinak ještě v roce 1666 zde údajně byly patrny zbytky prastarého kostela a malá věžička, ve které byl zvon. Dnes je dochovaná pouze zeď. Podle pověsti odtud měla vést tajná chodba na Adolfovickou tvrz. Každoročně pak byl první neděli v srpnu vzpomínkový den za oběti 1. světové války. Na „Slavnost Všech svatých“ (1.11.) býval pomník také slavnostně vyzdoben a elektricky osvětlen.

Po 2. světové válce byli původní němečtí obyvatelé odsunuti, pomník byl zničen a místo postupně pustlo. V roce 2000 byl pomník znovu obnoven, okolní parčík upraven a doplněny lavičky. V roce 2015 byla zahájena revitalizace tohoto parku.

Poloha Pomník padlým (Adolfovice)

Poloha 50° 11′ 47.959″, 17° 11′ 39.543″
Stav zachovalý
Lokalita Bělá pod Pradědem
Typ pomník

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.