Seifertova kaplička

Nově obnovená dřevěná kaplička vybudovaná Wilhelmem Seifertem.

V údolí Borového potoka se nachází nedávno zrekonstruovaná kaplička, původně patřící rodině Wilhelma Seiferta, vlastníka pozemku (na první fotce s rodinou). Ten ve 30. letech po řadě vnuknutí, nechal postavit malou dřevěnou kapli, kterou zasvětil Panně Marii. Stavbu postavil zedník Franz Neugebauer a stolař Adolf Thamm. Na konci dubna 1938 byla slavnostně vysvěcena a po 40. léta sloužila jako důležitá poutní destinace.

Po odsunu Sudetských Němců v roce 1946 postupně chátrala a několikrát byla i vykradena. Na konci 90. let 20. století byla nakonec odstraněna. Obecní zastupitelstvo však rozhodlo postavit novou. Místní truhlářská firma MoDo (dnes již neexistuje) ji v roce 2002 jako sponzorský dar podle starých podkladu znovu postavila. Na konci téhož roku byla slavnostně vysvěcena. Proti opakovanému vykradení byla mříží zabezpečena.

Pod kaplí byl u lesní silnice připevněn na statný smrk plechový obraz Sv. Marie Panny. Údajně zde na přelomu 19. století došlo k tragedii - vozka, vezoucí dřevo na voze z něj spadl a byl přejet. Jeho jméno není známo.

Nedaleko kaple byl v roce 1940 oběšen krakovským katem polský válečný zajatec, který sem vyslán na výpomocnou práci. Ten v domě čp.382 znásilnil německou dívku.

Poloha Seifertova kaplička

Poloha 50° 10′ 41.322″, 17° 12′ 38.45″
Stav zachovalý
Lokalita Bělá pod Pradědem
Typ významné místo

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.