Smrkový a Vilémův pramen

Jedny z nejstarších pramenů v okolí lázní jsou vývěry tzv. Priessnitzova potoka.

Oba prameny vznikly v roce 1839 jako Sibenfichten Quelle na popud bohatého návštěvníka lázní, patrně barona Miklóse Wesselényiho, a patří tak k nejstarším na Gräfenberku. Prameny s poměrně velkými mohylami z nasucho skládaných kamenů byly později označovány pouze jako jeden – Fichten Quelle – a napájela je voda z prostřední smrkové koupele, kde původně stávaly dámské sprchy.

Dne 24. července 1867 došlo k přejmenování pravého vodního zdroje na pramen prince Viléma, na počest Viléma Nasavského, který byl téhož měsíce na Koppenhausu přijat za plnohodnotného člena evangelické církve. Zmínka o tomto činu byla vytesána do mramorové desky. Prameny později ještě renovovala lázeňská komise v roce 1896 a zároveň došlo k záměně názvů obou pramenů. Na Smrkovém prameni se ještě nad původní deskou objevuje deska se třemi smrčky, jejíž část se dnes nachází v muzeu Vincenze Priessnitze v jesenických lázních. Mohyly obou pramenů byly vyvýšeny (asi na dva a půl metru) a taktéž u nich vyrostla dřevěná pergola.

Popisované prameny byly v roce 2011 na popud Lesů ČR, lesní správy Jeseník obnoveny, stavbu provedly Ekostavby Brno a. s. Po dlouhých letech jsou prameny opět funkční a výborně slouží k osvěžení turistů na nově upravené turistické stezce.

Poloha Smrkový a Vilémův pramen

Poloha 50° 15′ 2.364″, 17° 11′ 0.167″
Stav zachovalý
Lokalita Jeseník-lázně
Typ pramen

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.