Rumunský pramen

Prameny
a památky
v Jeseníku

Webová stránka o pramenech a dalších drobných památkách v okolí města Jeseník má poukázat na historický kontext těchto památek, shromažďovat aktuální informace a sdílet je jak s majiteli pozemků na nichž jsou vystavěné, tak místními obyvateli, turisty a dalšími zájemci, jenž toto téma zajímá.

Web byl vytvořen jako pracovní nástroj Rady pramenů v Jeseníku pro plánování údržby a obnov drobných památek, přístupových stezek a cest. Informace zde obsažené navazují na knihu Lukáše Abta Atlas jesenických pramenů a jiných drobných památek. Původní texty odpovídají aktuálnímu stavu památek v terénu a vědění s ohledem na bádání v historických materiálech.

Obrazový materiál pro lepší ilustraci vývoje a společenského dění s ohledem na památky poskytly: Vlastivědné muzeum Jesenicka, Státní okresní archiv Jeseník, Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Lukáš Abt, Gustav Krause, Bohumír Kubánek a Vítězslav Mazura.

Chcete se stát správcem památky? Napište nám na spravce.pamatek@mujes.cz. Více informací naleznete v sekci Správci památek.

Web provozuje Město Jeseník pod vedením Oddělení strategického rozvoje a cestovního ruchu.

Rada pramenů

Rada pramenů byla vytvořena městem Jeseník jako pracovní skupina zabývající se fenoménem lázeňských pramenů spojených s Priessnitzovou léčbou v blízkém okolí města. Součástí Rady jsou majitelé většiny drobných památek (město Jeseník, Priessnitzovy léčebné lázně, Lesy ČR a Arcibiskupské lesy a statky Olomouc), dále pak zástupci odborné veřejnosti, jako např. zástupci Vodovodů a kanalizací Jesenicka, Vlastivědného muzea Jesenicka, Státního okresního archivu Jeseník, Hnutí Brontosaurus Jeseníky, atd. Z historického pohledu Rada navazuje na práci Lázeňské komise (Curcommision Gräfenberg) a Okrašlovacího spolku (Verschönungverein Freiwaldau), které v okolí do roku 1938 aktivně působily.

Partneři